KOMU POMOGLIŚMY

Karolina WOLANIN

Siedmioletnia Karolina Wolanin jest małym promyczkiem słońca, pogodna i uśmiechnięta. Każdego dnia odkrywa świat i nawiązuje nowe przyjaźnie. Ma głowę pełna pomysłów na kreatywne spędzanie czasu i na pewno nie pozwoli Wam się nudzić w swoim towarzystwie. Karolina urodziła się 23 października 2008 rok w Tomaszowie Lubelskim skąd po porodzie została karetką przewieziona do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Tam w pierwszej dobie życia przeprowadzono u niej operację zamknięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej L/S. Po dwóch miesiącach pobytu w szpitalu u Karolinki w dalszym ciągu narastało wodogłowie, jednak założenie zastawki komoro-otrzewnej było niemożliwe do wykonania. 31 grudnia 2008 roku Karolinie został założony drenaż zewnętrzny. Natomiast 19 stycznia 2009 został on wymieniony na drenaż dootrzewnowy. 10 lutego 2009 roku Karolina została wypisana ze szpitala, od tego czasu doszło u Karoliny do niedowładu wiotkiego kończyn dolnych, zdiagnozowano także pęcherz neurogenny, charakteryzujące się częstymi zakażeniami w obrębie układu moczowego. W ostatnich latach przeszła operacje na obojga oczu, rekonstrukcję biodra spowodowaną zwichnięciem stawu biodrowego, operację serca oraz ścięgna Achillesa, a także wymianę drenu z powodu zatkania zastawki. Od 8 miesiąca życia, aż do dnia dzisiejszego Karolinka jest intensywnie rehabilitowana, by polepszyć stan jej sprawności. Początkowo rehabilitacja odbywała się w Jarosławiu 75km od domu, Karolina ćwiczyła 5 razy w tygodniu w Ośrodku Wczesnej Interwencji. Obecnie jest rehabilitowana w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Oleszycach. Karolina chodzi do 1 klasy szkoły podstawowej. Jest lubiana i akceptowana przez kolegów i koleżanki. To bardzo grzeczna i pogodna dziewczynka, która mimo przeciwności losu często się uśmiecha. Karolina uczęszcza na zajęcia FAR w Rzeszowie gdzie poznała wielu rówieśników i instruktorów. Właśnie tam dowiedziała się, że wózek inwalidzki nie jest wyrokiem. Karolina bardzo lubi tańczyć na wózku, realizację tej pasji umożliwia jej Szkoła Tańca Sportowego AKSEL.

Jakub BYŚ

Jakub urodził się 15. stycznia 2003 r. w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi, tydzień przed planowanym terminem porodu. Otrzymał 9 punktów w skali Apgar. Zdiagnozowano u niego: otwartą przepuklinę oponowo- rdzeniową odcinka L/S, wodogłowie, mechaniczne powikłanie wewnątrzczaszkowego zespolenia komorowego, zespół Arnolda – Chiariego, wrodzone jednostronne zwichnięcie stawu biodrowego, stopę końsko- szpotawą, stopę koślawą, nerwowo- mięśniową dysfunkcję pęcherza, porażenie kończyn dolnych. W pierwszej dobie życia chłopiec został poddany zabiegowi plastyki przepukliny. Dwa tygodnie później, ze względu na narastanie wodogłowia, założono mu zastawkę komorowo- otrzewnową. W pierwszych latach życia przechodził częste infekcje dróg moczowych, kończące się leczeniem szpitalnym. Wielokrotnie dochodziło u niego do złamań kości kończyn dolnych. W ostatnich czterech latach przeszedł trzy poważne operacje. 21. marca 2011 roku wykonano planowany zabieg rekonstrukcji stawu biodrowego z przeszczepem mięśni i wydłużeniem kości udowej. Dokładnie dwa lata później, 21. marca 2013 roku, w związku z narastającymi objawami nadciśnienia śródczaszkowego, założono drugą zastawkę oponowo- otrzewnową. W zeszłym roku dokonano zabiegu wycięcia ropnego wyrostka robaczkowego, co skutkowało koniecznością obustronnego wyciągnięcia drenów odzastawkowych. Po sześciotygodniowym pobycie w szpitalu niezbędna była operacja ich wymiany i włożenia do otrzewnej. Od urodzenia Jakub jest rehabilitowany. Do 7. roku życia odbywało się to w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Krośnie, obecnie dojeżdża do Dębicy. Każda operacja, pobyt w szpitalu, założenie gipsu skutkowały cofnięciem się osiągniętych efektów i koniecznością rehabilitacji od podstaw. Mimo wszystko chłopiec intensywnie pracuje nad poprawą swojej sprawności fizycznej, co pozwoliło mu na uczęszczanie przez ostatnie trzy lata do szkoły. Wcześniej miał nauczanie indywidualne. Kuba jest akceptowany przez kolegów i bardzo lubiany przez koleżanki i nauczycieli. Od kilku lat jest podopiecznym Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. To właśnie tu poznał Adriana i wielu instruktorów, których postawa pokazuje mu, że pomimo ograniczeń choroby i wózka można osiągać sukcesy, stawiać sobie coraz odważniejsze cele i po prostu być szczęśliwym. Dzięki FAR- owi pierwszy raz w życiu wyjechał na Obóz Aktywnej Rehabilitacji do Wisły. Od zajęć regionalnych zaczęła się jego przygoda z łucznictwem sportowym. Poza sportem chłopiec interesuje się historią. Jest pogodnym, upartym, bystrym dzieckiem, ciekawym świata i pełnym optymizmu.

Krystian GRENECZKO

Krystian urodził się 16 października 2007r. W Jarosławiu w 39 tygodniu ciąży. Po urodzeniu się dostał 9 punktów w skali Apgar. Zdiagnozowano u niego: otwartą przepuklinę oponowo-rdzeniową w odcinku L/S, stopy końsko-szpotawe, wodogłowie wewnątrzczaszkowe, niedowład kończyn dolnych, pęcherz neurogenny. W ciągu doby został on przetransportowany karetka do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie i tam przeprowadzono pierwsza operacje zamknięcia przepukliny. Na OIOM-ie spędził 8 dni. Po około 2 tygodniach założono mu zastawkę komorowo-otrzewną ze względu na narastające wodogłowie. Cały pobyt w szpitalu trwał około 4 tygodnie. W ciągu kolejnego roku przeszedł kolejną operację stóp. W 2011 roku przeszedł operację rekonstrukcji zwichniętego prawego biodra. W gipsach był 8 tygodni, w międzyczasie były wizyty u specjalistów od urologii, neurologii, ortopedii, chirurgii. Rehabilitowany był 3 razy w tygodniu w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Jarosławiu. W 2016 roku przeszedł kolejną operację podcięcia ścięgien Achillesa obu nóg, która mocno wyczerpała Krystiana. Po 6 tygodniach przeszedł usuwanie drutów i kolejne dni spędził na oddziale z powodu gorączki. Pojawiły się niewielkie komplikacje. Każda operacja i pobyt w szpitalu skutkowały cofnięciem się tego co osiągnął na rehabilitacji. Więc po zdjęciu kolejnych gipsów była intensywna rehabilitacja, aby mógł wrócić do sprawności sprzed operacji. Krystian poszedł to przedszkola w wieku 5 lat. Porusza się na wózku inwalidzkim, ale pomimo to został zaakceptowany przez dzieci. Obecnie Krystian chodzi do szkoły, jest lubiany przez rówieśników. Kocha zwierzęta i przyrodę. Lubi pomagać w czynnościach domowych oraz majsterkować. W wolnym czasie, choć ma go czasem bardzo mało, uwielbia czytać książki o dinozaurach, układać klocki lego, oglądać bajki, kolorować, układać puzzle, grać w piłkę z kolegami, spacerować. Bardzo lubi rywalizować. Od 4 lat należy do Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i to właśnie tam poznał Adriana i wiele innych koleżanek, kolegów oraz wolontariuszy. Krystian jest wesołym, bardzo upartym, ciekawym świata, chłopcem, często zadaje wiele pytań. Jego marzeniem jest możliwość usamodzielnienia się.

WSPIERAJĄ NAS:


dołącz do grona naszych Partnerów